Інформована згода: чи потрібна вона в подології?

3 книги о диабете и проблемах стоп

Цей термін народжений в медицині і начебто знайомий нашим майстрам. Але часом вони плутаються, кажуть про «інформаційну згоду», «інформовану угоду». Насправді мова йде про інформовану згоду.

У законі немає вимог про згоду для косметологів, але багато фахівців і салонів вже пропонують клієнтам підписати такі бланки. Причому не тільки перед складними процедурами втручання, а навіть перед чищенням обличчя або пілінгом. І перед проколюванням вух в салонах пропонують отримати необхідну інформацію, підписати документ і тільки після цього приступати до процедури.

#ProPodo поки невідомі приклади українських подологів, що пропонують клієнтам підписувати бланки інформованої згоди. Наша сфера не належить до медичної і положення законів про охорону здоров’я поки на нас не поширюються. Але ми вибираємо бути поінформованими і виносимо цю тему для загального обговорення.

Що важливо знати про інформовану добровільну згоду:

Вона відноситься до основних прав пацієнта. У статті 43 Основ законодавства України про охорону здоров’я згоду пацієнта ОБОВ’ЯЗКОВА для застосування будь-яких методів діагностики, профілактики та лікування.

За дітей до 14 років таку згоду дають батьки або опікуни.

Згоду обов’язково отримати ДО медичного втручання.

Спочатку медик зобов’язаний проінформувати пацієнта — максимально просто і зрозуміло розповісти про майбутнє втручання, можливі ускладнення, варіантах процедур і умов їх надання.

Потім отримати згоду від пацієнта, який точно усвідомлює, що і навіщо з ним будуть робити.

Згоду пацієнт повинен дати добровільно. Заборонено тиснути, залякувати, нав’язувати свою авторитетну медичну думку, підтасовувати інформацію.

ВАЖЛИВО: пацієнт в будь-який момент без пояснення причин може відкликати свою згоду.

Інформована згода пацієнта — це одночасно механізм захисту прав і пацієнта, і лікаря.

Інформована згода — це не дозвіл на будь-які дії для лікаря, а його допуск до надання медичної допомоги. Все просто: немає згоди — немає лікування. Лікувати без згоди не можна.

В Україні з 2012 року діє інструкція МОЗ про інформовану згоду. Є визначені законом бланки документів, які підписує пацієнт.

У 2020 році МОЗ вніс важливе доповнення в документ: якщо у лікуванні беруть участь стажери та учні (учасники навчального процесу), медики зобов’язані повідомити про це пацієнту і отримати його письмову добровільну згоду.

Ще важливий момент: навіть якщо стажери і учні не будуть лікувати пацієнта, а будуть просто дивитися, як його лікують інші, все одно необхідно отримати інформовану згоду пацієнта. Інакше це буде вважатися порушенням медичної етики і прав пацієнта.

Текст документа, що підтверджує інформовану згоду пацієнта

«Я, _________________________________________, одержав(ла)… інформацію про характер мого захворювання, особливості його перебігу, діагностики та лікування.

Я ознайомлений(а) з планом обстеження і лікування. Отримав(ла) в повному обсязі роз’яснення про характер, мету, орієнтовну тривалість діагностично-лікувального процесу та про можливі несприятливі наслідки під час його проведення, про необхідність дотримання визначеного лікарем режиму в процесі лікування. Зобов’язуюсь негайно повідомляти лікуючого лікаря про будь-яке погіршення самопочуття. Я поінформований(а), що недотримання рекомендацій лікуючого лікаря, режиму прийому призначених препаратів, безконтрольне самолікування можуть ускладнити лікувальний процес та негативно позначитися на стані здоров’я.

Мені надали в доступній формі інформацію про ймовірний перебіг захворювання і наслідки у разі відмови від лікування.

Я мав(ла) можливість задавати будь-які запитання, які мене цікавлять, стосовно стану здоров’я, перебігу захворювання і лікування та одержав(ла) на них відповіді.

Я, _________________________________________, згодний(-а) із запропонованим планом лікування»