Коригувальні системи: список питань для майстра

ProPodo intensive

ProPodo виступив спонсором марафону podo_perehod, організованого Оксаною Луцай. А члени команди ProPodo стали бажаними спікерами на цьому марафоні. На своєму ефірі Ірина Бондарюк говорила про види коригувальних систем, правила та заборони при роботі з ними.

Ортоніксія допомагає нам змінити форму нігтьової пластини, а її методи використовуються при вирішенні проблеми врослого та деформованого нігтя. Для цього ми використовуємо коригувальні системи — клейові та гачкові.

Серед поширених коригуючих систем:

  • Пластини (B/S пластини, Онікліп, Подофікс)
  • Скоби (Комбіпед, 3ТО, Ora, Фрезера)
  • Титанова нитка
  • Ligasano
  • Пасивна корекція твердим гелем Unguisan

Скоби відрізняються способом встановлення. Титанова нитка відноситься до клейових систем: вона кріпиться за допомогою композиту, але складається із дроту. За допомогою Ligasano ми можемо створювати роздільники між бічним валиком та нігтем, коригувати врослий дистальний край.

Моя улюблена пасивна корекція твердим гелем Unguisan працює на утримання. Попередні коригувальні системи активні, вони працюють на підняття. А ця система задає правильне зростання і напрямок нігтя до дистального краю.

Нагадую, що ми встановлюємо коригувальні системи на врослий і деформований ніготь. Але не ставимо їх на запалення! Спочатку потрібно зняти запалення, дати поради для домашнього догляду. І тільки через три-п’ять днів знову оцінити стан клієнта. І при необхідності встановити коригуючу систему.

Буває, що до нігтя, що вріс, призводять травми, неправильно проведені процедури педикюру, невірно обрізані нігті. Ми можемо виправити щось у кабінеті, тоді потреби в установці систем, що коректують, просто не буде.

Корисне знання: корекційні системи допомагають у роботі з підгіногтьовими мозолями і їх можна встановлювати дітям (виняток — титанова нитка).

Пам’ятайте головне: будь-яка система коригування працює. Активно чи пасивно, але вона працює! Ваше завдання полягає не стільки в тому, щоб встановити систему, а швидше в тому, щоб розуміти, навіщо ви встановлюєте систему коригування й якого результату хочете досягти.

Поставте собі питання: якщо клієнт піде на 3-4 тижні, що він робитиме вдома? Можливо, ваш клієнт — чоловік, який любить грати з друзями у футбол у вихідні? Чи він альпініст? А ваша клієнтка — можливо, вона по суботах ходить у сауну? Вибираючи систему коригування, ми повинні враховувати всі ці фактори, щоб розуміти, як довго клієнт зможе проносити систему.

Я вважаю, що клієнт з будь-якою системою, що коригує, не може йти надовго із зони нашої уваги. Ми маємо максимально контролювати процес, бути в контакті та спостерігати динаміку. Ви повинні отримати фотографії, звіти. Через певний час клієнт повинен прийти. Не обов’язково на переустановку, скоріше заради контролю над системою.