Дитячі ніжки. Як не припуститися помилок

Оксана Маланчак о детской стопе

Шановні читачі, пропонуємо вашій увазі матеріал Оксани Маланчак, підготований для нового розділу Діти (або #ProPodo_kids).

Болі в суглобах, м’язові скорочення, порушення кровообігу і, врешті, проблеми з усім опорно-руховим апаратом – все це може бути наслідком всього лиш погано підібраного взуття. Щоб не припускатися помилок, потрібно знати, як відбувається формування дитячих ніжок…

Етапи розвитку дитячої стопи

Стопа немовляти має хрящову конструкцію. Процес її формування, розпочатий в утробі матері, завершується лише у 13-14 років, коли стопа нарешті набуває своєї сталої форми.

Стопи немовлят не мають склепіння і є плоскими, оскільки малята ще не ходять або тільки вчаться це робити. Функції амортизатора в цей період виконує спеціальна жирова подушка, завдяки якій дітям не боляче ходити. Зникає вона до 4-річного віку. Початок ходіння призводить до того, що ніжки дитини приймають типову форму «О». Причиною цього є характерна особливість стопи немовлят: загинання великого пальця до середини і підняття передньої частини стопи догори.

Перші кроки – це переломний період в житті дитини. Більшість дітлахів починає ходити до року. М’язи на дитячих ніжках зміцнюються поступово, виконуючи свою функцію. Дітки у цьому віці широко розставляють ніжки, згинаючи їх у тазостегнових та колінних суглобах. Така постава допомагає їм тримати рівновагу.

Початок ходіння призводить до того, що ніжки дитини приймають типову форму «О», яка другому році життя переходить у форму «X». Якщо цього не сталося, не варто переживати, оскільки кожна дитинка розвивається індивідуально. У всіх маленьких діток на цьому етапі є внутрішня еластична кривоногість.

У 3 рочки положення колінних суглобів залишається вальгусним («всередину»). У більшості дітей все ще є жирові подушечки.

У 4-річних дітей зникають жирові подушечки, виразнішою стає форма поздовжнього склепіння стопи. Якщо цього не сталося, варто звернутись за консультацією до дитячого лікаря-ортопеда. У багатьох дітей у цьому віці колінка ще «дивляться всередину».

У 5 років поздовжнє склепіння стопи є виразним (стопа не пласка), колінка є рівними.

У 6 років дитяча стопа є добре сформованою з виразним поздовжнім склепінням, скелет ніг починає тверднути, а їх конструкція набуває реальної майбутньої форми.

Більше ходити босоніж

Одна з найбільших помилок батьків – це переконання, що для навчання ходінню діти потребують взуття. Ходіння є для людей вродженим інстинктом. А взуття тільки захищає ноги від холоду або порізів. Занадто раннє використання взуття з високою халявкою (що тримає ногу) ускладнює розвиток конструкції ніг: жорстко зафіксована щиколотка не дає можливості розробляти м’язи і сухожилля, які потім мають створити конструкцію склепіння.

Оксана Маланчак о детской стопе

Лише 5% людей мають вроджену плоскостопість, а 95% набувають її. Плоскостопість можуть викликати: рахіт, параліч, травми чи статичне положення. Перші три форми набутої плоскостопості зустрічаються рідко.

У більшості випадків висота склепіння знижується і стопа нібито «розпластується» через недостатність розвитку зв’язково-м’язового апарату. Так формується так звана статична плоскостопість. Її причиною зазвичай стає погано підібране взуття.

Батькам слід пам’ятати: найбільше часу дитина повинна ходити босоніж і по різних поверхнях. Якщо ж це вулиця, то підошва взуття повинна бути тонкою та еластичною. Якщо, купуючи взуття дитині, ви не можете зігнути підошву руками, то дитяча ніжка тим паче не зможе цього зробити.

Кістки ноги в стадії росту можуть легко деформуватися і це призведе в подальшому до болю в ногах, колінах, тазостегнових суглобах або у спині. А ще погане взуття може викликати у дітей розлади координації і затримку розвитку.

Наступною помилкою батьків є віра в те, що дитина поскаржиться на біль, якщо взуття буде занадто малим. Не варто на це розраховувати: маленькі діти інстинктивно підгинають пальці, якщо на них чиниться опір. Тому, коли міряєте дитині взуття в магазині, натисніть злегка на дитячу стопу зверху, щоби дитинка розігнула всі пальчики, а ви реально відчули їхні кінчики.

А ще дитяче взуття часто має помилку в позначенні розміру: наприклад, на взутті вказаний розмір 34, але всередині він є 32-им. Тому найкращим методом перевірки є контур ноги дитини плюс 12 мм до найдовшого пальця. Дуже важливо для формування стопи, щоб все дитяче взуття (навіть з відкритим «носиком») повинно бути на 12-17 мм довшим.

Оксана Маланчак о детской стопе

Основними характеристиками гарного дитячого взуття є: нормальна форма та м’який натуральний матеріал. Взуття із синтетичних матеріалів, пластикові сандалі, виготовленні з використанням важких металів, пестицидів, сполук свинцю, нікелю, хрому, є дуже шкідливими. Якщо дитина ходить в такому взутті босоніж (або навіть в шкарпетці), а ніжка зіпріє, то через пори токсини потраплять к кров. Декому це може здатися фантастикою, але погане взуття може викликати у дітей не тільки ортопедичні проблеми, але призвести й до розладів координації.

Деформації ніг та пальців сприяє не тільки тісне, але й завелике («на виріст») взуття. При цьому можуть виникати: схильність до переломів та гіпергідрозу (підвищене потовиділення), плоскостопість, мацерації (розм’якшення шкіри під дією вологи, особливо часто між пальцями, сприяє розтріскуванню шкіри, що в свою чергу сприяє розвитку грибкових інфекцій) та мозолі м’яких тканин, бактеріальні інфекції тощо.

Контролювати розмір взуття потрібно:

  • у віці 1-3 роки – кожні 2 місяці;
  • у 3-4 роки – кожні 4 місяці;
  • у 4-6 років – кожні 6 місяців.

Та найкраще, щоб маленькі діти якомога частіше бігали босоніж, тренували цим м’язи ніг та водночас нервову систему.

Батькам слід також контролювати довжину нігтів на дитячих ніжках, регулярно їх обрізати та робити це правильно, щоб не виникало вростання нігтів та не змінювалася їхня форма.